Problem:

Jak wymienić moduł pamięci RAM w notebooku?

Odpowiedź:

Pokazujemy jak w prosty sposób dołożyć do notebooka nowy moduł pamięci operacyjnej.

Wydajność notebooka można zwiększyć relatywnie niewielkim kosztem. Jednym z takich sposóbów jest dodanie nowej lub wymiana starej kości pamięci na moduł o większej pojemności. Pokazujemy jak zrobić to własnoręcznie, bez wizyty w serwisie.

Krok 1

 

Przed zakupem nowego modułu pamięci (w notebookach instalowane są małe moduły pamięci oznaczone jako SODIMM) będziemy potrzebować informacji jakiego typu pamięć stosowana jest w naszym notebooku. W tym celu skorzystamy z programu CPU-Z.

Krok2

 

Aplikacja wyświetli nam szczegółowe informacje o zainstalowanej pamięci, pod warunkiem, że uruchomimy ją w trybie Administratora. Aby to zrobić klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie programu i wybieramy drugą pozycję z wyświetlonego na ekranie menu kontekstowego

Krok 3

CPU-Z

W zakładce SPD sprawdzamy szczegóły zainstalowanej pamięci. Pod uwagę bierzemy informacje zaznaczone czerwoną ramką - typ oraz prędkość pamięci. Nowy moduł pamięci powinien być tego samego typu, może mieć natomiast większą pojemność. Warto jednak sprawdzić w instrukcji obsługi notebooka jaką maksymalną ilość pamięci operacyjnej obsłuży płyta główna.

Krok 4

Odłączamy komputer z zasilania i wyjmujemy baterię - znajdujemy z tyłu obudowy klapkę, która zakrywa podzespoły laptopa i odkręca

Krok 5

Ostrożnie zdejmujemy klapkę, uważając aby nie uszkodzić plastikowych zaczepów. Następnie na płycie głównej odnajdujemy miejsce, w którym znajduje się moduł gniazd pamięci.

Krok 6

Nową kość pamięci wsuwamy w wolny slot. Szczelina w module uniemożliwia nam niewłaściwą instalację pamięci w gnieździe.

Krok 7

Następnie dociskamy moduł pamięci, aż usłyszymy kliknięcie bocznych zatrzasków.

Krok 8

Przykręcamy pokrywę do obudowy laptopa. Następnie wkładamy baterię i uruchamiamy komputer.

Krok 9

Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie Mój Komputer. Wybierając z listy Właściwości, sprawdzamy ilość pamięci operacyjnej. Jeśli została on zwiększona o pojemność zainstalowanego modułu - instalacja przebiegła pomyślnie.

 

Źródło: komputerswiat.pl