Problem:

Jak uruchomić Windows 8 i 8.1 w trybie awaryjnym ? Jak uruchomić tryb awaryjny za pomocą narzędzia msconfig ?
Jak jednorazowo uruchomić tryb awaryjny ? Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym gdy system nie działa ?
Jak przywrócić standardowe menu startowe windows w trybie legacy ?

Rozwiązanie:

Tryb awaryjny w Windows przydaje się , gdy w systemie występują problemy, których nie możemy rozwiązać w zwykłym trybie.

Często jest to też jedyny sposób na to, aby dostać się do systemu, których się nie uruchamia lub który ma z tym problemy w wyniku działania szkodliwych programów startujących wraz z systemem.

 

Tryb awaryjny w Windows 8 i 8.1 w trybie legacy

Tryb awaryjny windows 8 - standard

Osoby wcześniej korzystające z systemów Windows XP, Vista czy 7 pamietają czarny ekran z wyborem trybu awaryjnego, który wyświetlał się przy włączeniu systemu po jakieś awarii lub nieudanej próbie uruchomienia komputera. W Windows 8 wygląda to nieco inaczej i niektóre osoby mogą mieć problem z włączeniem trybu awaryjnego - czy to z poziomu działającego systemu, czy też wtedy, gdy nie możemy się do niego dostać.

Metoda 1 - uruchomienie wielorazowe

Jak uruchomić tryb awaryjny za pomocą narzędzia msconfig ?

Pierwsza i dość prosta metoda, która przyda się zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że będziemy wchodzić do trybu awaryjnego więcej niż jeden raz, to skorzystanie z narzędzia msconfig i ustawienie uruchamiania systemu w trybie awaryjnym.

Udajemy się do ekranu startowego i wpisujemy na klawiaturze "msconfig" (bez cudzysłowów). Na liście znalezionych programów powinna wyświetlić się aplikacja msconfig - uruchamiamy ją.

Wyświetli się okno konfiguracji systemu, w którym należy przejść do zakładki "Rozruch". W sekcji poniżej (Opcje rozruchu) zaznaczamy "Bezpieczny rozruch" i pozostawiamy zaznaczoną pozycję "Minimalny". Klikamy przycisk "Zastosuj".

Po ponownym uruchomieniu komputera system włączy sie w trybie awaryjnym. Uwaga! System będzie się uruchamiał w tym trybie za każdym razem, do momentu, w którym odznaczymy opcję "Bezpieczny rozruch" w narzędziu msconfig.

Metoda 2 - uruchomienie jednorazowe

Jak jednorazowo uruchomić tryb awaryjny ? 

Jeżeli potrzebujemy uruchomić komputer w trybie awaryjnym jednorazowo, to możemy to zrobić szybko bez potrzeby wchodzenia w zakamarki systemu. Wystarczy, że wysuniemy pasek zaklęć z prawej strony, a następnie rozwiniemy sekcję zasilanie.

Normalnie aby zrestartować system wystarczy kliknąć w przycisk Uruchom ponownie. Aby go zrestartować do trybu awaryjnego wystarczy przytrzymać klawisz SHIFT i dopiero wtedy wybrać opcję ponownego uruchomienia.

Następnie udajemy się na niebieskim ekranie do "Rozwiąż problemy > Ustawienia uruchamiania > Opcje zaawansowane > Uruchom ponownie". Po ponownym uruchomieniu komputera możemy wybrać tryb awaryjny za pomocą klawisza z cyfrą 4.

Metoda 3 - uruchomienie gdy niedziała system

Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym gdy system nie działa ?

O ile powyższe metody są proste i pozwalają uruchomić dość łatwo tryb awaryjny, o tyle staną się nieprzydatne, gdy nie możemy wejść do systemu. Możemy jednak wywołać tryb awaryjny nawet wtedy, gdy system się nie uruchamia.

Sposób ten jest jednak oparty nieco na metodzie prób i błędów. Podczas uruchamiania komputera musimy wcisnąć odpowiedni klawisz, aby wywołać menu startowe. Problem w tym, że zmiany w Windows 8 związane z szybszym uruchamianiem sprawiają, że odstęp czasu, w którym przyciski zadziałają, jest bardzo krótki i musimy próbować do skutku.

Po uruchomieniu komputera i przejściu przez ekran BIOS-u / UEFI należy wciskać klawisz F8 na klawiaturze. Jeżeli menu się nie otworzy, to należy komputer uruchomić ponownie i spróbować jeszcze raz. W końcu powinno się wyświetlić niebieskie menu. Przechodzimy do zaawansowanych funkcji naprawczych, a następnie wybieramy "Rozwiąż problemy > Ustawienia uruchamia".

Po chwili wyświetli się klasyczna lista na czarnym tle. Wystarczy wybrać tryb awaryjny i potwierdzić klawiszem Enter.

Źródło: download.net

Tryb awaryjny windows 8 - tryb legacy

Jak przywrócić standardowe menu startowe ? (znane z wcześniejszych systemów)

Tryb awaryjny w Windows 8 – przywracamy standardowe menu startowe - tryb legacy

Wraz z Windows 8 pojawiło się kilka nowości, które nie każdemu, w szczególności bardziej zaawansowanemu użytkownikowi przypadły do gustu. Jedną z nich jest moim zdaniem sposób uruchamiania trybu awaryjnego. Kiedyś naciskaliśmy przy starcie F8, mieliśmy ładny wybór… no i wszystko grało. Tutaj po naciśnięciu klawiszu nie ma żadnej reakcji, a w tryb ten da się przejść jedynie poprzez przejście przez miliard kroków w interfejsie Modern (Ustawienia -> Ustawienia PC -> Główne -> Opcje uruchamiania.. bla bla bla). Zastanawiam się, kto postanowił ukryć tak tę opcję. Przecież w razie awarii nie da się dostać do… uwaga… TRYBU AWARYJNEGO. Jak dla mnie jest to czysta hipokryzja, ale na szczęście jest na to sposób.

Od razu zaznaczę pewną wadę. Odblokować w łatwy sposób to menu możemy tylko gdy system jeszcze działa. Jeżeli więc nie zrobimy tego profilaktycznie, to przy awarii systemu niestety znowu zostaniemy z ręką w nocniku… no chyba że mamy przy sobie nośnik z systemem, czy to na płycie czy na pamięci flash. Wtedy da się tę operację wykonać uruchamiając wiersz polecenia, przechodząc na dysk z systemem i katalog Windows/System32.

Co należy natomiast zrobić ?

Uruchomienie trybu awaryjnego

Uruchamiamy wiersz polecenia w trybie administratora – menu, wpisujemy np. cmd (możemy też użyć Power Shella), potem prawym myszy i uruchom jako administrator. Wpisujemy:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

A następnie zatwierdzamy przyciskiem enter. Powinniśmy otrzymymać komunikat, że operacja zakończyła się poprawnie. To już wszystko. Po tej zmianie, na etapie startu systemu możemy nacisnąć F8 i zobaczymy takie same menu startowe jak i we wcześniejszych edycjach:

Tryb awaryjny w Windows 8 i 8.1 w trybie legacy

Jeżeli zechcemy powrócić do standardowego menu (czyli w zasadzie jego braku), ponownie uruchamiamy wiersz polecenia i tym razem wpisujemy:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

Edycję tej wartości możemy wykonać również w trybie graficznym, korzystają z aplikacji typu Visual BCD Editor. Wystarczy wtedy edytować opcję o nazwie BootMenuPolicy, wybierając jedną z dostępnych opcji (jak widać legacy lub standard). Po nazwach można wnioskować, że kiedyś taka opcja i tak może zniknąć.


 Źródło: dobreprogramy.pl